Северна Кореја истрела неидентификуван проектил

Северна Кореја истрела „неидентификуван проектил" во источен правец, соопшти во средата главниот стожер на јужнокорејската војска.

Фото: ЕПА

Пјонгјанг од почетокот на годината лансираше повеќе од десет пробни проектили, а во март и интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), за прв пат од 2017 година.

Севернокорејскиот режим исто така најави дека ќе продолжи да го развива својот нуклеарен арсенал игнорирајќи ги повиците на САД за дијалог.

Пробното лансирање во среда се случува неколку дена пред 10 мај, кога новиот јужнокорејски претседател Јун Сук Јол ќе ја преземе функцијата, кој најави построг став кон Северна Кореја.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе