Северна Кореја испали најмалку два нови проектили

Северна Кореја испали најмалку два неидентификувани проектили во четвртокот од областа околу Вонсан на источниот брег на земјата, објави јужнокорејскиот генералштаб.

Проектилите прелетаа околу 430 километри, рече началникот на генералштабот, но детално не ја образложи изјавата.

Ова е прво пријавено лансирање на проектили откако американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се сретнаа во демилитаризираната зона меѓу двете Кореи кон крајот на јуни.

Последното тестирање на оружје во Северна Кореја беше во мај и вклучуваше проектили со краток дострел и помали проектили. Ким тогаш го надгледуваше првиот лет на претходно непроверено оружје – релативно мали брзи ракети за кои експертите веруваат дека е полесно да се сокријат, да се лансираат и да се маневрира со нив во лет.

Државната новинска агенција КЦНА во вторникот објави дека Ким ја прегледувал големата новоизградена подморница во придружба на водачот на ракетниот програм. Со тоа можеби е сигнализирано продолжувањето на развојот на програмите за балистички ракети, објави Ројтерс.

Преговорите меѓу Северна Кореја и САД за денуклеаризација застанаа во февруари откако пропадна вториот самит меѓу Трамп и Ким во Виетнам.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе