Северна Кореја го забрзува развојот на оружјето: „Злите санкции покажуваат дека сме на прав пат“

Северна Кореја порача денес дека ќе го забрза развојот на својата оружена програма како одговор на „злите санкции“ кои против земјата ги воведе Советот за безбедност на Обединетите нации по нејзиното последно и најголемо нуклеарна тестирање.

„Усвојувањето на уште една незаконска и штетна резолуција за санкции предводена од САД ѝ потврдува на Северна Кореја дека патот што го одбра е апсолутно вистинскиот“, соопшти севернокорејското министерство за надворешни работи.

„Северна Кореја ќе ги удвои напорите во насока на зголемување на својата сила за да ги заштити суверенитетот на земјата и правото на постоење“, истакнува корејското министерство.

Советот за безбедност на ОН изгласа едногласно во понеделникот осми пакет санкции за да го натера Пјонгјанг да се откаже од забранетите балистичка и нуклеарна програма и да седне на преговарачка маса.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе