Северна Кореја го пријави првиот случај пред два дена, сега пријавува 27 смртни случаи

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека ширењето на ковид-19 ја довело земјата во „големи превирања" и повика на сеопфатна битка за надминување на епидемијата.

Фото: EPA-EFE/KCNA

Северна Кореја оваа недела ја призна својата прва епидемија на „ковид без преседан“ откако повеќе од две години тврдеше дека кај нив нема инфекција и немаше знаци дека е во тек ригорозна кампања за тестирање или лекување.

Со оглед на ограничените можности за тестирање во Северна Кореја, експертите веруваат дека објавените бројки веројатно претставуваат мал дел од вкупните инфицирани што може да доведе до илјадници смртни случаи во една од двете земји кои беа без кампања за вакцинација против ковид.

Владејачката работничка партија во земјата итно се состана и слушна извештаи за лекување на околу 280.810 луѓе со симптоми и вкупно 27 смртни случаи откако беше пријавена треска од неидентификувано потекло кон крајот на април, објави новинската агенција КЦНА.

Лидерот Ким на средбата рече дека ширењето на епидемијата е голема катастрофа за земјата, но дека можат да ја надминат кризата доколку не го изгубат фокусот во спроведувањето антиепидемиска политика и одржуваат силна организациска моќ и контрола врз основа на партиското и народното единство.

Државните медиуми не соопштија дали новите смртни случаи биле предизвикани од ковид, новинската агенција КЦНА во петокот објави дека еден смртен случај е потврден од омикрон коронавирус и дека 524.440 луѓе покажале знаци на треска од крајот на април, вклучително и нови 174.440 во петокот.

Северна Кореја тестира околу 1.400 луѓе неделно, според Ки Парк од Медицинскиот факултет од Харвард, кој работел на здравствени проекти во земјата, што не е ни приближно доволно за испитување на стотици илјади луѓе со симптоми.

Водачот Ким рече дека здравствената криза е предизвикана од неспособноста и неодговорноста на партиските организации во нивната борба против епидемијата, но трансферот не беше неконтролиран и земјата мора да има верба во својата битка за надминување на кризата што е можно поскоро, соопшти КЦНА.

Тој исто така понуди да донира медицински материјали од неговото домаќинство за да ги користат семејствата со посебни тешкотии и рече дека здравствените службеници мора да учат за борбата против епидемијата од искуствата на другите напредни земји вклучително и Кина, пренесува КЦНА.

Легенда под Главна слика

Фото: EPA-EFE/KCNA

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе