Сестрата на Ким Џонг Ун остро одговори на јужнокорејските сомнежи дека Пјонгјанг нема случаи на ковид

Ким Јо Џонг, сестрата на лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, денес остро ѝ одговори на министерката за надворешни работи на Јужна Кореја која се посомнева во извештаите кои ги објавува Пјонгјанг, каде што се наведува дека нема ниту еден случај на коронавирусот, а ја предупреди и на потенцијалните последици на таквите коментари.

EPA-EFE

Јужнокорејската министерка Канг Кјунг Ва кажа дека е тешко да ѝ се поверува на Северна Кореја дека нема жаришта на коронавирусот на своја територија, додавајќи дека од северниот сосед не добиле одговор околу прашањето за соработка за заедно да се изборат со пандемијата, пренесува Асошиејтед прес.

Ким Јо Џонг одговори преку државните медиуми.

„Од нејзините безобѕирни изјави, притоа не размислувајќи за последиците, се добива впечаток дека сакала да ги залади и онака студените односи меѓу Северна и Јужна Кореја. Нејзината намера е многу јасна. Нема да ги заборавиме нејзините зборови и можеби ќе мора да сноси последици поради нив“, кажа сестрата на првиот човек на Северна Кореја.

Јужнокорејската министерка за надворешни работи кажа на форумот во Бахреин во саботата дека „пандемијата ја направи Северна Кореја уште позатворена држава, во која нема никаква дебата за начинот на борбата против ковид-19“.

„Тие и понатаму тврдат дека немаат ниту еден случај, што е тешко за верување. Сите сигнали укажуваат дека режимот интензивно се бори да го контролира вирусот, за кој тврдат дека го немаат“, додаде министерката.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе