Најдени на пат

Семејство во САД нашло вреќи со милион долари и ѝ ги дале на полицијата (ВИДЕО)

Едно семејство во американската сојузна држава Вирџинија неодамна на пат нашло две поштенски вреќи со милион долари и ги предала на полицијата, пренесуваат американските медиуми.

EPA-EFE

Емили Шанц за локалната телевизија ВТВР раскажала дека минатиот викенд тргнала на излет со семејството и по пат возило пред нив заобиколило нешто на патот.

Таа кажала дека сопреле и ја земале вреќата која личела на кеса за ѓубре, а потоа нашле и друга покрај патот.

Дури откако се вратиле од излетот ја откриле содржината на вреќите: пластични кеси со пари. Семејството парите ги предало на полицијата во Ричмонд, Вирџинија.

„Горди сме што имаме чесни граѓани“, соопшти полицијата.

Шанц кажа дека предавањето на вреќите на полицијата е „најдоброто нешто бидејќи тие вреќи не им припаѓаат на неа и нејзиното семејство“.

Локалната полиција соопшти дека не знае како вреќите се нашле на патот и дека верува дека парите во нив се наменети на некоја банка, а биле предадени на американската пошта која требало да се погрижи тие да стигнат до примачот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе