Селани во Кенија на смрт претепале сериски убиец на деца

Толпа на западот на Кенија уби маж кој призна убиства на повеќе од десет деца, а кој пред неколку дена избега од затвор, јавува Би-би-си.

Скриншот

Дваесетгодишниот Мастен Ванјала го фатиле селани и го тепале до смрт, јави тамошната полиција.

Мажот ги признал убиствата на десет деца во период од пет години, а откако пред два дена не се појавил на суд, полицијата почнала голема потрага.

Освен што ги убил децата, тој признал дека ги дрогирал, а на некои им ја пиел крвта.

Тој наводно се вратил во куќата на своите родители, кои се откажале од него, а подоцна го претепале соседите кои дознале дека е таму, изјавил очевидец за кенискиот весник Стандард.

Не е јасно како успеал од Најроби да стигне до куќата на неговите родители во село во зафрлен дел од земјата.

Ванјала бил уапсен во јули и од тогаш бил во затвор.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе