Секој втор Германец сака за вакцинираните да се укинат сите мерки: „Вратете ни ја слободата“

Ситуацијата во Германија е контрадикторна.

Фото: ЕПА

Бројот на заразените нагло опадна и со секое понатамошно намалување на кривата на инфекциите на коронавирусот, сојузните држави ги укинуваат преостанатите ограничувања. Во најнаселената земја, Северна Рајна-Вестфалија, од петокот е дозволено да работат танц-клубовите, дозволени се спортските настани, музичките и фолклорните фестивали. Онаму каде што инциденцата, односно бројот на нови инфекции на 100.000 жители, ќе падне на нула, ограничувањата треба целосно да се отстранат, пишува Дојче веле.

Делта-сојот штотуку стана доминантен во Германија. Како Германија ќе управува со четвртиот бран на пандемијата, кој се наѕира и таму? Дел од нормалноста само што се врати. Повеќе луѓе повторно работат во канцеларии, патуваат, одат на кино и спортуваат или шетаат по улиците, седат во кафулиња и пабови.

Многу вакцинирани луѓе го земаат ова здраво за готово. Инјекцијата во рамо беше поврзана со две ветувања: заштита на здравјето и можност за ослободување од забраните и ограничувањата. Ова ги поттикна очекувањата, кои ги шират и политичарите во врска со претстојните федерални избори. Сѐ повеќе од нив бараат поголема слобода за луѓето што биле вакцинирани двапати и чиј втор датум на вакцинација бил пред повеќе од 14 дена.

Нема веќе карантин

Кога сите луѓе во Германија би биле вакцинирани, повеќе не би имало законско или политичко оправдување за какво било ограничување, изјави сојузниот министер за надворешни работи Хеико Маас. Слично рече и Андреас Гасен, претседател на Здружението на лекари за здравствено осигурување.

Коментирајќи што нѐ чека наесен, шефот на канцеларскиот кабинет Хелге Браун рече: „Многу области што во минатото беа целосно затворени веќе воопшто не мора да се затвораат за оној голем дел од населението што е вакциниран“.

Според истражувањето на институтот за анкетирање „Југов“, секој втор Германец е за укинување на сите мерки против коронавирусот за целосно вакцинираните лица од септември.

Сиромашните поретко се вакцинираат

Студија на фондацијата Ханс Баклер покажа дека непропорционално голем број луѓе со ниски примања сè уште не се вакцинирани. Меѓу оние со ниски плати, само 49 проценти од анкетираните рекле дека веќе ја примиле барем првата доза од вакцината - во споредба со 71 процент кај оние со високи примања.

За некој што е добро образован и има добри контакти, очигледно е многу полесно да закаже состанок со матичниот лекар или во центарот за вакцинација.

Што ќе се случи со децата?

Сепак, не само социо-економскиот статус, туку и возраста игра улога. Нема вакцина за деца под дванаесет години. За постарите деца само една беше неодамна одобрена во ЕУ. Германската постојана комисија за вакцинација им ја препорачува само на оние деца што имаат потешко заболување. Побарувачката сепак расте. Педијатрите велат дека адолесцентите им доаѓаат во ординација без родителите за да закажат термин за вакцинација.

Притоа очигледно е дека повеќето од нив не се загрижени за своето здравје. „Тие сакаат да им се врати слободата“, вели за Билд педијатарот Мајкл Аченбах, кој изнесува сериозни обвинувања против сојузната влада. „Политичарите признаа дека ниту едно дете нема да трпи последици затоа што не е вакцинирано. Но тоа не одговара на реалноста“.

Летните одмори во некои сојузни држави завршуваат во почетокот на август. Родителите и учениците веќе се плашат дека вообичаената настава нема да биде можна во новата учебна година поради делта-сојот. Сега политичарите, со оглед на федералните избори во септември, сакаат да го спречат гневот на родителите.

Слобода и велосипеди

За да се зголеми стапката на вакцинација, министерот за здравство Јенс Шпан се потпира и на стимулациите и олеснувањата во секојдневниот живот. А премиерот на покраинската влада во Сар, Тобијас Ханс, предлага лотарии за луѓето што се подготвени за вакцинација, каде што „може да се подели велосипед, курс за странски јазик или некоја друга убава награда“.

Досега во Германија имаше само неколку дискусии за задолжителна вакцинација. Политичарите истакнуваат дека нема да ја има. Но кај веќе вакцинираната популација, а особено кај оние што стравуваат за својата слобода, многу се зборува за тоа. Најдоцна наесен, кога изборите ќе завршат и делта-сојот целосно ќе завладее во Германија, дискусијата на оваа тема може да се засили.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе