Седум минути чист страв на летот од Џорџија кон Флорида (ВИДЕО)

Патниците кои патувале со авион на Делта ерлајнс од Атланта, Џорџија до Форт Лодердејл, Флорида, доживеале седум минути чист страв.

Авионот во текот на летот „пропаднал“ речиси девет илјади метри.

Авионот во средата бил на половина пат до крајната дестинација, кога од висина на 11.890 метри за околу 7 минути нагло се спуштил на нешто повеќе од 3.000 метри, пренесе Си-би-ес њуз.

„Одеднаш, почувствував нешто како брз пад. Почнавме да паѓаме и маските за кислород испопаѓаа. Настана хаос меѓу патниците. Една од стјуардесите повторуваше да „не паничиме“, меѓутоа, ситуацијата беше доста напната. Многу патници околу мене забрзано дишеа“, рече патникот Харис Де Воскин, пренесе Еј-би-си њуз.

Тој рече дека на сопругата и семејството им јавил дека „се случуваат некои страшни работи“.

Портпаролот на компанијата Делта ерлајнс изјави дека летот бил пренасочен кон градот Тампа, Флорида од безбедносни причини и слетал без никакви проблеми. Тој рече дека пренасочувањето се должи на „неправилности во одржувањето на воздушниот притисок во авионот“.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе