Се запали мотор на боинг 737 во Русија (ВИДЕО)

Мотор на боинг 737 на компанијата Утеир се запали на писта само неколку моменти по полетувањето. Патниците на авионот снимиле како пламенот го „голта“ десниот мотор додека го снимале полетувањето.

Тие летале од Москва до главниот град на Република Дагестан Махачкала, на западниот брег на Каспиското Езеро.

Портпаролот на авиокомпанијата Утеир за агенцијата РИА изјави дека патниците не биле загрозени.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе