Пилотот загина

Се запали авион во Истанбул, аеродромот Ататурк е затворен (ВИДЕО)

Приватен авион се запали денес откако полета од аеродромот Ататурк во Истанбул, јавуваат агенциите.

Во луксузниот авион цесна 650 сајтејш 7 (Cessna 650 Citation 7) во моментот на полетувањето биле пилото и четири лица кои се повредени. Турската новинска агенција Доган објави дека пилотот загинал.

Авионот забрзал на пистата, полетал, а потоа се запалил и се урнал. Причината за несреќата сѐ уште не се знае. Летовите и сообраќајот околу аеродромот се блокирани. Пожарникарите веднаш излегле на терен и го изгасиле пожарот кој се заканувал на аеродромските хангари.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе