Се урна пакистански патнички авион со 107 луѓе, падна меѓу куќи (ВИДЕО)

Патнички авион на Пакистан интернешнал ерлајнс се урна во Карачи по лет од Лахор, јавуваат агенциите.

EPA-EFE/REHAN KHAN

Информацијата ја потврди и портпаролот на авиокомпанијата.

Тој потврди дека во авионот во моментот на падот имало 107 патници и дека се урнал во близина на населено место во градот Карачи.

Не откри дали има преживеани.

Пакистанското министерство за авијација потврди дека станува збор за авион ербас А320 на лет ПК8303 кој полетал од Лахор а ко во Карачи требало да слета во 14:30 часот по локално време, но нешто пред тоа исчезнал од радарите.

На социјалните мрежи почнаа да се шират снимки и фотографии од местото на падот на авионот, а локалните медиуми јавуваат дека при падот на авионот се оштетени и згради и куќи.

Медиумите јавуваат дека во авионот имало 99 патници и осум членови на екипажот.

На снимките од социјалните мрежи се гледаат и пожарникари како гласат делови од авионот кој паднал меѓу куќи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/REHAN KHAN

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе