Се урна пакистански патнички авион со 107 луѓе, падна меѓу куќи (ВИДЕО)

Патнички авион на Пакистан интернешнал ерлајнс се урна во Карачи по лет од Лахор, јавуваат агенциите.

EPA-EFE/REHAN KHAN

Информацијата ја потврди и портпаролот на авиокомпанијата.

Тој потврди дека во авионот во моментот на падот имало 107 патници и дека се урнал во близина на населено место во градот Карачи.

Не откри дали има преживеани.

Пакистанското министерство за авијација потврди дека станува збор за авион ербас А320 на лет ПК8303 кој полетал од Лахор а ко во Карачи требало да слета во 14:30 часот по локално време, но нешто пред тоа исчезнал од радарите.

На социјалните мрежи почнаа да се шират снимки и фотографии од местото на падот на авионот, а локалните медиуми јавуваат дека при падот на авионот се оштетени и згради и куќи.

Медиумите јавуваат дека во авионот имало 99 патници и осум членови на екипажот.

На снимките од социјалните мрежи се гледаат и пожарникари како гласат делови од авионот кој паднал меѓу куќи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/REHAN KHAN

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе