Се тресеше Албанија, епицентарот на земјотресот во Јадранското Море (ФОТО+ВИДЕО)

Како што соопшти Заводот за сеизмологија на Албанија, денес во 16:04 часот беше регистиран земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала, со епицентар во Албанија, во морето меѓу градовите Синѓин и Драч.

Земјотресот се почувствува и во Македонија.

Жариштето на земјотресот е лоцирано на длабочина од 10 километри.

Албанија потоа ја стресе и послаб земјотрес од 5,3 степени, кој не се почувствува кај нас.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе