Се сруши белгиски Ф-16, пилотите се катапултирале, едниот останал да виси на жици (ВИДЕО)

Воен авион на белгиската војска се срушил во западниот дел на Франција. Двајцата пилоти успешно се катапултирале, но едниот останал да виси на падобранот кој се заглавил на жиците на далноводи. 40 пожарникари биле испратени на местото на настанот. Според последните информации, пилотот бил спасен.

Оштетен бил и покривот на една куќа, при што на некои фотографии се гледа чад.

Двајцата пилоти се катапултирале во близина на Лориент во Бретања, соопшти белгиското Министерство за одбрана.

Авионите не носеле оружје, забележува Министерството.

Објавена е и слика од самото катапултирање.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе