Украинската морнарица

„Се спремаме за војна со Русија, планираме да го вратиме Крим“

„Воената морнарица на Украина се подготвува за воени операции со Русија и има намера да го врати Крим“, рече командантот на морнарицата, контраадмиралот Алексеј Неижпапа.

Фото: ЕПА

„Ќе има многу загуби - и кога станува збор за нашите војници и цивили“, рече Неижпапа.

Тој посочи дека Киев очекува напад од руската армија врз Херсонскиот регион за ја пуштат водата од Дњепар до Крим.

„Нашите единици се подготвуваат за такви акции. Не можам да ги откријам сите планови“, рече Неижпапа и откри детали дека опсегот на ракетниот систем „Нептун“ овозможува од територијата на Украина да се гаѓаат пристапите кон Севастопол.

Украинскиот контраадмирал додаде дека сигнал за судирот ќе биде обидот на Русија да го обнови Северниот кримски канал на полуостровот.

Претходно Украина обезбедуваше до 85% од потребите на Крим за свежа вода преку Северниот кримски канал од Дњепар. Меѓутоа, по руската анексија на Крим, Украина целосно го прекина снабдувањето со вода од Дњепар.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе