Се снима филм за Украина

Никој не може да го предвиди времетраењето на војната во Украина, но најдоцна следната година ќе се појави филм за неа. Автор на филмот ќе биде Украинецот Сергеј Лозница, кого критичарите го опишуваат како еден од најзначајните современи режисери.

Фото: ЕПА

Во 2014 година Лозница во својот документарен филм „Мајдан“ ги сними најзначајните детали од настаните што ја потресоа Украина.

Лозница ги претвори во филм автентичните снимки од главниот плоштад во Киев, каде што избувна бунтот против прорускиот претседател Виктор Јанукович.

Потоа, во 2018 година, тој го сними долгометражниот филм „Донбас“, кој денес е актуелен повеќе од кога било, а го опишува однесувањето на проруските власти во окупираните делови на Украина, но и слабостите на целокупното украинско општество, кое од двете страни на линијата на поделба безмилосно е експлоатирано од корумпираните структури.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе