На социјалните мрежи

Се шири снимка од девојка од Авганистан: „Ние не сме битни, никој не се грижи за нас“ (ВИДЕО)

Додека талибанците со неверојатна брзо освојуваат големи делови од Авганистан, на Твитер вирална стана снимка на девојка која плаче поради својата неизвесна иднина.

Скриншот

„Ние не сме битни бидејќи сме родени во Авганистан“, низ солзи кажува девојката. „Никој не се грижи за нас. Ќе умираме полека во историјата. Нели е тоа смешно:“, вели девојката.

Видеото, кое сега има 670 илјади кликови, прва го сподели активистката за човекови права Масих Алинеџад.

„Срцето ми се крши за жените во Авганистан“, напиша таа.

Автентичноста на снимката не е потврдена.

Во претходниот период на талибанското владеење на авганистанските жени не им беше дозволено да работат, да се образуваат ни да се лекуваат кај мажи лекари, освен во придружба на маж. На жените кои ги прекршиле законите им се закануваше казна затвор, јавно камшикување, па дури и егзекуција.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе