Се обидел со возило да влезе во седиштето на ЦИА, агентите го застрелале

Агентите на Федералното биро за истраги на САД (ФБИ) во понеделникот вечерта отворија оган врз човек пред седиштето на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) во Ленгли, Вирџинија.

Фото: ЕПА

Властите велат дека човекот околу 18 часот по локално време се обидел да влезе во објектот со возило, но не успеал да го помине главниот влез, кој се наоѓа далеку од зградата на агенцијата.

Агентите со часови се обидувале да преговараат со човекот и конечно решиле да му го отстранат автомобилот. Возачот наводно излегол од автомобилот со оружје и потоа бил застрелан од агентите. Неговата здравствена состојба во моментов е непозната.

Постојат информации дека човекот рекол дека има експлозив во автомобилот, но нема потврда за тоа. Претставници на ФБИ наведуваат и дека човекот можеби бил психички болен и дека е можно и во минатото да се обидел да влезе во кампусот на ЦИА.

„ФБИ сериозно ги сфаќа сите инциденти со пукање во кои се вклучени наши агенти или членови на работната група. Процесот на ревизија е темелен и објективен и се спроведува што е можно побрзо во дадените околности“, се наведува, меѓу другото, во соопштението.

Безбедносните мерки во владините згради околу Вашингтон се екстремно заострени оваа година по немирите во американски Капитол во јануари. Во април, еден полицаец во Капитол беше убиен, а друг беше повреден кога маж се обиде да удри со својот автомобил во бариерата околу зградата на Конгресот и седиштето на законодавниот разгранок на американската федерална влада.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе