Се качи на планина и возеше офроуд: Владимир Путин го прослави роденденот (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин денес го прослави 67 роденден. По воспоставениот обичај роденденот го мина во кругот на најблиските луѓе без помпа. Многумина му испратија честитки, а колегите претседатели му честитале и по телефон, јавува Раша тудеј.

Ден пред роденденот тој одмарал во Сибир во републиката Тува заедно со еден од најблиските соработници и пријатели, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Шојгу е роден во Тува и лани исто така го шеташе Путин и му ги покажуваше природните убавини на родниот крај. Ловеа риби во Јенисеј. Иако агенциите јавија само дека Путин бил во сибирската тајга, денес претседателот на република Тува со гордост објави дека рускиот претседател престојувал кај нив и уживал во природните убавини.

Путин и Шојгу береле печурки и уживале во природата кај реката Јенисеј, а рускиот претседател бил одушевен од нечепнатата природа и чистиот воздух.

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе