Саудискиот принц се согласува со Помпео дека нападите врз нафтените објекти се „воен чин“ од страна на Иран

Очигледниот наследник на саудискиот престол, престолонаследникот Мохамед бин Салман, изјави дека се согласува со американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки ги оцени како воен чин од страна на Техеран.

САД брзо го обвинија Иран за одговорноста за нападите во кои се уништени два објекти на саудискиот Арамко, ветувајќи одмазда.

„Ова беше Иран точно, а Соединетите Американски Држави ќе одговорат на начин со кој се рефлектира тој воен чин од иранскиот револуционерен режим“, рече Помпео минатата недела, не давајќи детали за тоа каква би можела да биде реакцијата на САД.

Запрашан од Нора О'Донел на Си-би-ес дали се согласува со проценката на Помпео, саудискиот принц одговори: „Секако, да“.

Дефакто владетелот на Саудиска Арабија изјави дека иако се согласува со САД за нападите со дронови на 14 септември, за кои одговорноста ја презедоа бунтовничките Хути, Ријад не би брзал во војна со Иран, бидејќи тоа најверојатно ќе предизвика глобален економски колапс.

„Регионот претставува околу 30% од глобалното снабдување со енергија, околу 20% од глобалните трговски премини, околу четири проценти од светскиот БДП. Замислете овие три работи да застанат? Ова би значело тотален колапс на глобалната економија“.

„Политичко и мирно решение е многу подобро од воено“, рече Бин Салман, познат како МБС, за програмата на Си-би-ес „60 минути“, што се емитуваше во неделата.

МБС рече дека „се надева“ дека нема да дојде до војна меѓу Ријад и Техеран, и ја повика меѓународната заедница да го засили својот притисок врз Иран, предупредувајќи дека во спротивно „ќе видиме понатамошна ескалација што ќе ги загрози светските интереси“.

Иран ги отфрли сите обвинувања за вмешаност во нападите, кои накратко го преполовија дневното производство на саудискиот нафтен гигант, со што прекумерно порасна цената на суровата цена.

И покрај тоа што речиси веднаш по нападите го обвинија Иран, Вашингтон допрва треба да достави докази за улогата на Исламската Република или да посочи на местото на ласирање на нападот. Нешто подоцна, на САД им се приклучија и нивните најголеми европски сојузници, Франција, Германија и Велика Британија, велејќи дека им е „јасно“ дека Иран е одговорен.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе