Најголемата европска нуклеарна централа

Сателитски снимки открија дупки на покривот на нуклеарката Запорожје (ФОТО)

Компанијата Максар технолоџис објави сателитски снимки на кои се гледаат дупки на покривот на нуклеарната централа.

Фото: ЕПА

Американската компанија за вселенска технологија, Максар технолоџис, објави нови сателитски снимки на нуклеарната централа Запорожје.

На снимките се гледаат дупки на покривот на нуклеарната централа.

Фотографиите беа објавени од компанијата на Твитер.

„Нови сателитски снимки од утрово, 29 август 2022 година, на нуклеарната централа Запорожје во Енергодар, Украина“, се наведува во извештајот.

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се упати кон објектот, најголемата нуклеарна централа во Европа, и подоцна оваа недела треба да изврши увид и проценка на каква било штета.

Предводена од шефот на МААЕ, Рафаел Гроси, мисијата ќе ги процени работните услови и ќе ги проверува безбедносните системи, соопшти организацијата со седиште во Виена.

Обединетите нации, Соединетите Држави и Украина повикаа на повлекување на воената опрема и персонал од комплексот за да се осигураат дека не е цел.

Нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина, која руските сили ја зазедоа во март, но сè уште е со украински персонал, беше жариште на конфликти, при што двете страни се обвинуваат меѓусебно за гранатирање во нејзината близина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе