Сателитските повици не дошле од исчезнатата аргентинска подморница

Сателитските повици кои аргентинската морнарица ги детектираше за време на викендот не потекнуваат од оваа подморница, изјави портпаролот Енрике Балби.

Според него, последниот сигнал од подморницата е испратен во средата, пренесе Ројтерс.

Аргентинската морнарица вчера детектираше седум кратки сателитски повици, за кои официјалните лица веруваа дека доаѓаат од исчезнатата подморница во која има 44 членови на екипажот.

Повиците траеле од 36 секунди до четири минути.

Балби во саботата рече дека областа на пребарување двојно е зголемена заради загриженоста за судбината на екипажот и подморницата.

Властите последниот контакт со подморницата го имале во средата, додека пловеле од пристаништето Ушуаја до Мар дел Плате.

Претседателот на Аргентина Маурисио Макри на Твитер изјави дека Аргентина ќе ги користи сите домашни и меѓународни ресурси неопходни за пронаоѓање на подморницата.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе