Поранешниот француски претседател обвиненијата ги нарече гротескни

Саркози официјално обвинет за финансирање на кампањата од Либија

Поранешниот француски претседател Никола Саркози и официјално е обвинет во случајот за финансирање на кампањата од Либија, јави Франс прес, повикувајќи се на обвинителството.

EPA-EFE

Франција покрена постапка уште во 2013 година поради сомнеж дека кампањата на Саркози со малверзации била финансирана со недозволени средства на убиениот претседател на Либија Моамер Гадафи.

Саркози, кој беше претседател на Франција од 2007 до 2012, ги отфрли обвинувањата нарекувајќи ги гротескни.

Адвокатот на Саркози не ја коментираше веста.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе