Италијанскиот вицепремиер

Салвини: Да го уништиме исламскиот фанатизам пред да биде доцна (ВИДЕО)

Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини изјави дека „постојат цело европски градови, како Манчестер, Лондон, Ротердам, Брисел и Келн, во кои директно се спроведува исламскиот закон“, пренесуваат агенциите.

„Или ќе го поразиме исламскиот фанатизам сега или ќе ризикуваме да стане предоцна, да имаме калифат во Европа“, кажа ултрадесничарот Салвини, кој ја предводи кампањата на италијанските ултрадесничари за изборите за Европскиот парламент.

Италијанската агенција АНСА пренесува дека тој ова го кажал одговарајќи на прашање за ризикот од исламизација на Европа, кое му било поставено на изборен собир во Италија.

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе