Водачот на албанската опозиција

Сали Бериша доби бокс во лице додека маршираше на протест (ВИДЕО)

Водачот на албанската опозиција Сали Бериша беше удрен со тупаница во лице од случаен минувач додека ги водеше толпата поддржувачи на неговата партија во центарот на Тирана на антивладините протести што се одржуваа неколку метри подалеку од местото на одржување на самитот на ЕУ.

Фото: скриншот
Илјадници поддржувачи на опозицијата се собраа денеска во градот додека Албанија е домаќин на првиот самит ЕУ-Балкан, на кој присуствуваат лидерите на земјите-членки на Европската Унија, за да протестираат против владата на премиерот Еди Рама и да побараат предвремени избори.  
 
Додека Бериша, кој ја предводи централно-десничарската Демократска партија, чекореше пред своите поддржувачи веејќи знамиња на Албанија и на ЕУ, еден маж му пријде и го удри со тупаница по лицето. Бериша беше со раскрвавено лице, а подоцна требаше да говори на митингот.
 
Напаѓачот беше претепан од приврзаниците на Бериша и уапсен од полицијата.
 
 
На Бериша, поранешен претседател и премиер, му е забранет влез во САД поради наводна корупција. Тој ги негира обвиненијата.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе