Услов за влегување целосна вакцинација

САД во ноември ќе ги укинат ограничувањата за меѓународните патувања

Соединетите Американски Држави од ноември ќе им дозволат влез на сите патници од странство под услов да се целосно вакцинирани против коронавирусот, соопшти денес Белата куќа.

EPA-EFE

Патниците покрај тоа ќе мора да бидат тестирани за коронавирусот три дена пред патувањето во САД и да носат маски.

Авиокомпаниите ќе имаат обврска да соберат информации за патниците за да ги контактираат во случај на потреба, наведе Белата куќа. САД ќе ги укинат ограничувањата кои важат од март 2020 година.

Неименуван портпарол на Белата куќа изјави дека одлуката, донесена во контекст на тензиите меѓу САД и Франција, „ги диктирала науката“.

Засега не се знае кои вакцини ќе бидат признаени за патување во САД.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе