Украдени податоци од најмалку два сервери

САД: Руски хакери ги нападнаа мрежите на американската влада, изборните операции не се загрозени

Американски официјални лица соопштија дека претходните денови руски хакери ги нападнале мрежите на десетици државни и локални органи на власта во САД и украле податоци од најмалку два сервера.

EPA/JIM LO SCALZO

Во соопштението на ФБИ и агенцијата за сајбер безбедност на Министерството за внатрешни работи се вели дека дошло до зголемени активности на хакерска група под покровителство на руската држава против широк спектар на мрежи, од кои некои се сериозно компромитирани, пренесе АП.

Имињата и локациите на оние кои биле цел на нападот не се наведени, но официјалните лица велат дека немаат информации дека се загрозени какви било изборни операции, како ни интегритетот на податоците поврзани со претседателските избори што ќе се одржат на 3 ноември.

Легенда под Главна слика

EPA/JIM LO SCALZO

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе