САД: Русија врши артилериски напади врз Украина

Соединетите Американски Држави денес објавиле дека Русија со тешка артилерија пука преку границата во Украина и ги гаѓа позициите на украинската војска, која се бори против проруските бунтовници, јавува Ју-ес-еј тудеј.

„Имаме нови докази дека Русите планираат на сепаратистички сили во Украина да им испратат посилни и помоќни повеќецевни фрлачи на ракети, а имаме и докази дека Русија со топови гаѓа од својата територија кон украинските воени позиции“, изјавила портпаролката на Стејт департментот Мари Харф.

Таа на новинарите им кажала дека овие информации се темелат на разузнавачки податоци.

„Не можам да ви откријам од каде ни се информациите“, кажала Харф.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе