САД: Русија користи нуклеарен штит во Украина, се заканува нуклеарна катастрофа

Соединетите Американски Држави ја обвинија Русија дека ја користи најголемата нуклеарна централа во Украина како „нуклеарен штит" со стационирање војници и спречување на украинските сили да возвратат, ризикувајќи катастрофална нуклеарна несреќа.

Фото: ЕПА

Државниот секретар Антони Блинкен рече дека Соединетите Држави се длабоко загрижени што нуклеарната централа Запорожје, за која во март Русија беше обвинета дека гранатирала област во нејзина непосредна близина, сега е руска воена база што се користи за гаѓање на околните украински сили.

„Се разбира дека Украинците не можат да возвратат за да не дојде до страшна несреќа со нуклеарна централа“, им рече Блинкен на новинарите по разговорите за неширење на нуклеарното оружје во Обединетите нации во Њујорк во понеделникот.

Русија оди подалеку од употребата на „човечки штит“, рече Блинкен, посочувајќи дека ова е „нуклеарен штит“.

Украинскиот заменик-министер за надворешни работи Микола Точицкиј на преговорите во Њујорк изјави дека „потребни се силни заеднички акции за да се спречи нуклеарна катастрофа“ и ја повика меѓународната заедница да го „затвори небото“ над украинските нуклеарни централи со системи за противвоздушна одбрана.

Руската инвазија во Украина од 24 февруари го предизвика најголемиот конфликт во Европа од Втората светска војна, убивајќи илјадници, раселени милиони и оставајќи големи делови од Украина во урнатини.

Војната предизвика и глобална прехранбена криза, при што Русија и Украина произведуваа околу една третина од светската пченица, додека западните санкции против Русија, главниот европски снабдувач со енергија, предизвикаа глобална енергетска криза.

Првиот брод што превезува украинско жито низ Црно Море по инвазијата на Русија пред пет месеци во понеделникот го напушти пристаништето Одеса и отплови за Либан, според договорот за безбеден премин.

Украина е еден од најголемите светски производители на жито, па руската блокада на нејзините црноморски пристаништа беше закана за сиромашните земји зависни од украинското жито од почетокот на војната.

Пловењето беше овозможено откако Турција и Обединетите нации посредуваа за договор за извоз на жито и ѓубрива меѓу Русија и Украина минатиот месец.

Бродот „Разони“, кој плови под знамето на Сиера Леоне, ќе отпатува до Триполи, Либан, со 26.527 тони жито.

Сепак, сè уште има пречки што треба да се надминат пред милионите тони украинско жито да ги напуштат пристаништата на Црно Море, меѓу другото и расчистување на морски мини и создавање можност бродовите безбедно да влезат во зоната на конфликтот и да земат товар.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе