САД: Русија добива стотици беспилотни летала од Иран

Иран се подготвува во Русија да испорача „стотици“ беспилотни летала, вклучително и беспилотни летала способни да носат оружје, за употреба во инвазијата на Украина, соопшти Белата куќа.

Фото: ЕПА

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека не е јасно дали Иран веќе ѝ доставил на Русија некој од беспилотните системи, но рече дека САД имаат „информации“ што покажуваат дека Иран се подготвува да ги обучи руските сили да ги користат веќе овој месец.

„Нашите информации покажуваат дека иранската влада се подготвува да испорача до неколку стотици дронови, вклучително и беспилотни летала способни за оружје, во Русија, по забрзан распоред“, рече Саливан.

Денеска Џо Бајден патува во Израел и Саудиска Арабија, каде што нуклеарната програма на Иран ќе биде една од главните теми на разговор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе