Пентагон

САД пуштија бомбардери Б-1Б со нуклеарно оружје кај брегот на Северна Кореја (ФОТО)

САД пуштија бомбардери Б-1Б лансер, со капацитет да носат нуклеарно оружје, кај брегот на Северна Кореја, за да ја покажат „сериозноста“ на својот пристап кон „несовесното однесување на Пјонгјанг“, изјави портпаролката на Пентагон.

„Ова е најоддалечениот север од Демилитаризираната зона (ДМЗ) над кој летал некој американски ловец или бомбардер кај брегот на Северна Кореја во 21 век, што ја истакнува сериозноста со која ние го сфаќаме (севернокорејското) несовесно однесување“, рече портпаролката на Пентагон, Дејна Вајт.

ДМЗ е појас земја што се протега низ Корејскиот Полуостров во близина на 38-та Паралела, одвојувајќи ја Северна Кореја од Јужна Кореја. Таа била создадена во 1953 година, по примирјето што ја прекинало Корејската војна.

„Оваа мисија е демонстрација на американската решителност и е јасна порака дека претседателот има многу воени опции за да ја победи секоја закана. Програмата за оружје на Северна Кореја претставува сериозна закана за Азиско-пацифичкиот регион и за целата меѓународна заедница. Подготвени сме да го искористиме целиот спектар на воени капацитети за да ја одбраниме американската татковина и нашите сојузници“, додаде портпаролката.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе