На другите членови им е ограничено движењето

САД протераа двајца кубански дипломати од мисијата во ООН

Соединетите Држави денес наложија два члена на постојаната мисија на Куба во Обединетите нации да ја напуштат земјата поради обид, како што соопшти Стејт департментот, да „извршат операции на влијание штетни за американската национална безбедност“, но не ги објави нивните имиња.

На другите членови од кубанската мисија движењето им е ограничено на Менхетн.

„Секој обид вперен против националната безбедност на САД го сфаќаме сериозно и ќе продолжиме да истражуваме дали некој друг персонал можеби ги злоупотребил привилегиите на својот престој во САД“, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Кубанската влада го осуди протерувањето на двајца нејзини дипломати.

„Категорично го отфрлам неоправданото протерување на двајцата официјални претставници во Постојаната мисија на Куба во Обединетите нации“, објави кубанскиот министер за надворешни работи, Бруно Родригес, на Твитер.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп го напушти пристапот на политика на зближување со Куба што го почна претходниот американски претседател Барак Обама.

Тензиите меѓу САД и Куба се зголемија од почетокот на годинава бидејќи Вашингтон ја поддржува опозицијата во Венецуела, а Хавана претседателот Николас Мадуро.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе