Повредени повеќе десетици полицајци

САД: Полицијата уби Афроамериканец на улица, немири во Филаделфија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Градот Филаделфија во Пенсилванија ноќта меѓу понеделникот и вторникот беше локација на протести и судири со полицијата во кои десетици припадници на полицијата се повредени по смртта на Афроамериканец кој го убија полициските сили.

EPA-EFE

Насилствата ги предизвика смртта на 27-годишниот Волтер Волис Помладиот, во понеделникот попладен во квартот Западна Филаделфија, кого го убија двајца полицајци со истрели од огнено оружје, иако не им се заканувала непосредна опасност, како што покажува видео-снимката објавена на социјалните мрежи.

Полицајците излегле на терен по повикот во кој било пријавено дека маж има нож.

„Волис Помладиот и покрај повиците на полицијата одбил да го фрли ножот“, кажа портпаролот на полицијата на Филаделфија Ерик Грип.

Според таткото на убиениот, кој дал изјава за Филаделфија инквајерер, умбиениот маж пател од психички тешкотии и бил под терапија.

„Зошто не употребиле електричен пиштол?“, прашал Волтер Волис Постариот.

ВИДЕОТО Е СО ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА:

Неколку часа по настанот, околу триста демонстранти излегле на улиците за да го изразат незадоволството поради полициското насилство и расизмот, при што се судриле со полицијата.

Триесетина полицајци се повредени, а неколкумина се префрлени во болница, соопшти полицијата на Филаделфија.

Повеќето биле повредено од предмети фрлети врз нив, главно изгореници, а на една полицајка налетал автомобил.

„Ја видов снимката на трагичнот инцидент која поставува тешки прашања на кои треба да се одговори“, кажа градоначалникот на Филаделфија Џими Кени.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе