Предупредување на Дејвид Патреас

САД ќе ги збришат руските трупи ако Путин употреби нуклеарно оружје во Украина, рече бивш шеф на ЦИА

САД и нивните сојузници ќе ги уништат руските трупи и опрема во Украина - и ќе ја потонат нејзината црноморска флота - доколку рускиот претседател Владимир Путин употреби нуклеарно оружје во земјата, предупреди во неделата поранешниот директор на ЦИА и пензиониран армиски генерал Дејвид Патреас.

Фото: ЕПА

Патреас рече дека не разговарал со советникот за национална безбедност Џејк Саливан за веројатниот одговор на САД на нуклеарната ескалација од Русија, за што претставници на администрацијата рекоа дека постојано ѝ биле доставувани на Москва.

Тој изјави за Еј-би-си њуз: „Само да ви дадам една претпоставка, ние би одговориле со водење на НАТО – колективен – напор што ќе ја збрише секоја руска конвенционална сила што можеме да ја видиме и идентификуваме на бојното поле во Украина, а исто така и на Крим и секој брод во Црно Море“.

Запрашан дали употребата на нуклеарно оружје од страна на Русија во Украина ќе ги воведе Америка и НАТО во војната, Патреас рече дека тоа нема да биде ситуација што ќе го активира членот 5 на алијансата, кој повикува на колективна одбрана. Тоа е затоа што Украина не е дел од НАТО – па сепак, ќе има „одговор од САД и НАТО“, рече Патреас.

Патреас призна дека веројатноста радијацијата да се прошири до земјите на НАТО според членот 5 можеби може да се толкува како напад врз членка на НАТО.

„Можеби можете да го направите случајот така“, рече тој. „Другиот случај е дека ова е толку ужасно што мора да има одговор - не може да остане без одговор“.

Сепак, Патреас додаде: „Повторно, не сакате тука да влезете во нуклеарна ескалација. Но треба да покажете дека тоа на ниеден начин не може да се прифати“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе