УСМЦА

САД, Канада и Мексико постигнаа нов трилатерален договор за слободна трговија

Соединетите Американски Држави и Канада официјално потврдија дека постигнале договор за „нов, модернизиран трговски договор“, кој треба да го замени договорот НАФТА од 1994 година.

Во заедничката изјава, двете земји објавија дека новиот трговски пакт ќе биде наречен УСМЦА (Договор на САД-Мексико-Канада). Договорот е постигнат во последен момент пред истекот на крајниот рок на полноќ по локално време.

„УСМЦА на нашите работници, земјоделците и компании ќе им обезбеди модерен договор кој ќе резултира со слободен пазар, фер трговија и посилен економски раст во нашиот регион“, се вели во заедничката изјава на САД и Канада, пренесе АФП.

„Тој ќе ја зајакне средната класа и ќе создаде добро платени работни места и нови можности за речиси половина милијарда луѓе кои Северна Америка ја нарекуваат свој дом“, се додава.

Американскиот претседател Доналд Трамп се зазеде за промена на НАФТА сметајќи дека САД се третираат неправедно. Разговорите се започнати пред повеќе од една година, а во последниве неколку месеци повеќепати беа во застој, САД и Мексико веќе постигнаа договор во август. Двете страни објавија дека нивниот билатерален договор ќе стапи во сила ако до крајниот рок од 1 октомври не се постигне договор со Канада.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе