САД издадоа наредба да се заплени иранскиот танкер во Гибралтар

Американските власти во петокот вечерта соопштија дека издале наредба да се заплени иранскиот танкер што се наоѓа во Гибралтар, по одлуката на судството на таа британска територија дека бродот може да го напушти пристаништето во кое се наоѓа од почетокот на јули.

Министерството за правда на САД го обвини иранскиот екипаж за нелегална трговија со Сирија.

Гибралтар пред два дена му дозволи на запленетиот ирански нафтен танкер да ја напушти таа британска прекуокеанска територија.

Танкерот Грејс 1 беше ослободен во време на зголемена напнатост меѓу Иран и Западот, откако Соединетите Држави го напуштија меѓународниот нуклеарен договор на големите сили и Техеран пред повеќе од една година.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе