САД испраќаат шест стратегиски бомбардери Б-52 во Индискиот Океан поради драматичниот раст на тензиите со Иран (ВИДЕО)

Американското воено воздухопловство испраќа шест стратегиски бомбардери Б-52 „стратофортрес“ на Диего Гарсија, тајна воена база во Индискиот Океан, среде порастот на тензиите по американското убиство на еден од водечките ирански генерали.

Бомбардерите ќе бидат „при рака за операции против Иран доколку има таква наредба“, јави денес Си-ен-ен, повикувајќи се на анонимен извор од американската влада, иако истакна дека испраќањето на бомбардерите „не значи дека таква операција е наредена“.

Разместувањето го јавија и набљудувачите на движењата на воените авиони, го забележале најмалку два бомбардери кои полетале од базата на американското воено воздухопловство Барксдејл во Луизијана.

Шесте бомбардери ќе им се придружат на речиси 4.000 американски трупи кои беа испратени во регионот од минатата недела, откако непријателствата со Иран кулминираа. По насилните демонстрации кај американската амбасада во Багдад, кои Вашингтон ги окарактеризира како „ирански напад“, САД извршија напад со дрон врз командантот на елитните ирански единици Кудс, генералот Касем Сулејмани во Багдад.

Иако САД упорно тврдат дека генералот бил одговорен за заговарање напади врз американските сили и интереси во регионот, Техеран инсистира дека елиминацијата на еден од водечките генерали, кој бил во дипломатска посета, е акт на „меѓународен тероризам“ и се заколна на одмазда.

Најновото разместување на американски бомбардери не е единственото, бидејќи во мај минатата година четири авиони Б-52 беа испратени во базата Ал удеид во Катар, исто така поради „заканата од Иран“.

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе