САД и Русија разговараат за ослободување на Грајнер и Вилан

Соединетите Држави и Русија разговараат за ослободување на кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер и поранешниот маринец Пол Вилан преку специјални канали, објави новинската агенција РИА новости, повикувајќи се на висока американска дипломатка.

Фото: ЕПА

Елизабет Руд, вршител на должност во американската амбасада во Русија, изјави дека САД поднеле сериозен предлог за разгледување, но не добиле „сериозен одговор“ од Русија, пренесува РИА.

Русија и САД размислуваа за договор со кој Грајнер, која се соочува со девет години затвор во Русија поради обвиненија за дрога, ќе се врати во САД во замена за осудениот руски дилер на оружје Виктор Бут.

Не е постигнат никаков договор во услови на зголемени тензии меѓу двете земји.

Двократната освојувачка на златни олимписки медали беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром бидејќи во багажот имала масло од канабис, кое во Русија е забрането, а на 4 август беше осудена на девет години затвор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе