ВАШИНГТОН

САД го обнови притисокот врз Кина поради заканите од Северна Кореја

Поминаа помалку од три месеци откако претседателот Доналд Трамп и кинескиот лидер шетаа по искосените тревници во Мар-а-Лаго, а Белата куќа одеднаш се вклучи во сестрана кампања за притисок врз Пекинг, роден од фрустрацијата на ограничените резултати од нивната претежно наметната соработка за ставање крај на нуклеарната закана во Северна Кореја, пренесе АП.

Задавајќи двоен удар на Кина во четвртокот, администрацијата на Трамп ја одобри продажбата на оружје во вредност од 1,4 милијарди долари на Тајван и на црна листа ја стави малата кинеска банка поради своите бизнис врски со Северна Кореја. Стејт департментот на почетокот на неделата му даде лоша оценка на Пекинг заради новиот извештај за трговија со луѓе што беше прифатен од Иванка Трамп, ќерка на претседателот и висок советник.

Акциите кулминираа по денови на зголемена иритација меѓу претседателот и неговите врвни соработници, поради неподготвеноста на Кина да ги заостри економските притисоци врз Пјонгјанг. До неодамна, американските официјални лица ја поздравија подобрената координација со Кина и ја опишуваа како централен дел од нивната стратегија за спречување на изолираната тоталитарна влада на Северна Кореја да може да ја удри татковината на САД со нуклеарно оружје.

Трамп минатата недела навести дека изгубил трпение, изјавувајќи дека неговиот обид да обезбеди силен кинески пристап „не функционирал“. Кина претставува околу 90 отсто од трговијата на Северна Кореја. По состанокот во петокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Јае Ин, кој се фокусираше во голема мера на Северна Кореја, Трамп не се осврна на Пекинг.

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе