САД донираа 500.000 дози вакцина на Косово

САД донираа 500.000 дози од вакцината Фајзер на Косово преку иницијативата Ковакс, објави државниот секретар Антони Блинкен.

Фото: ЕПА

САД донираа вакцини на десетици земји, а пратката во Косово пристигна неколку дена откако тие понудија да примат Авганистанци, поврзани со американската мисија откако Кабул го освоија талибанците.

Блинкен на Твитер напиша дека донацијата „ги претставува заедничките вредности и непоколебливата врска меѓу двата народа“.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден преговара со голем број држави, вклучувајќи го и Косово, за заштита на Авганистанците, во време кога илјадници странски дипломати и авганистански жители се евакуираат од Авганистан преку аеродромот во Кабул.

Блинкен претходно вети дека Вашингтон нема да тргува со дози вакцини за политички услуги, пишува Ројтерс.

Дозите во Косово дојдоа преку иницијативата Ковакс, поддржана од Светската здравствена организација (СЗО), чија цел е правилна распределба на вакцините во светот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе