Четири Ми-35М

Руските воени хеликоптери пристигнаа во Белград (ВИДЕО)

Спутник на српски јазик објави снимка на која на небото над Белград се гледа рускиот транспортен авион Ан-124 „руслан“ кој ги донесе во Србија четири нови воени хеликоптери.

„Руслан“ слета вчера, со хеликоптерте Ми-35М наменети за Военото воздухопловство и противвоздушната одбрана на Војската на Србија.

Автор на снимката е Урош Митровиќ, кој го снимил моментот на слетувањето на авионот на воениот аеродром во Батајница.

Русија вчера пред предвидениот рок ѝ испорача на Србија четири борбени хеликоптери Ми-35М кои во следниот период треба да го зајакнат српското воено воздухопловство.

Според претходните најави, „триесет и петките“ требаше да стигнат на почетокот на 2020, но испорачани се порано на два дена пред средбата на претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ, во Сочи.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе