Рускиот министер за одбрана го обвини НАТО за антируска кампања

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го обвини НАТО дека во текот на 2019 година ги засилил разузнавачките мисии на руските граници.

Шојгу на средба со рускиот претседател Владимир Путин кажа дека воздушното разузнавање е зголемено за третина во однос на 2018, пренесуваат руските агенции.

Копнените и поморски извидувачки мисии на НАТО се зголемени за 40 односно 24 отсто, кажа Шојгу, додавајќи дека „секоја година НАТО спроведува 40 вежби со очигледно антируски намери“.

Путин вчера кажа дека Русија ќе продолжи дека го развива своето хиперсонично интерконтинентално оружје, кое може да лета со брзина неколку пати поголема од брзината на звукот, и за кое засега нема ефикасна противракетна одбрана.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе