Руски владин авион доби придружба од швајцарски борбени авиони, но како знак на гостопримство (ВИДЕО)

Руските државни функционери и новинари, кои се наоѓале во владиниот авион на пат кон Франција за средбата на претседателите Владимир Путин и Емануел Макрон, добиле неочекувана придружба.

Како што јавува Раша тудеј, за време на прелетувањето над Швајцарија, покрај опашката на владиниот авион ненадејно се појавиле борбени авиони. Станувало збор за швајцарски воени авиони кои биле кренати во воздух да ја испратат руската делегација, но како знак на гостопримство.

Швајцарските авиони ја следеле руската делегација околу пет минути, колку што рускиот владин авион летал над швајцарската територија.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе