Доби три и пол години затвор

Руски тинејџер си заклал другар поради видеоигра, 27 убодни рани (ВИДЕО)

Тинејџер од Русија е осуден на три и пол години затвор поради брутално убиство на свој врсник, кого го убил зашто овој го победил во видеоигра.

Васја Турда, 15-годишник од местото Нижњаја Апша во округот Архангел, го викнал другарот Васја Поп во својата куќа за да му покаже нов софтвер.

Неколку часа подоцна, Поп бил пронајден мртов. На неговото тело откриени се 27 рани од убод со нож. Телото го нашла бабата на Турда.

„Имаше 27 убоди за рани. Главата му беше речиси отсечена, а вратот прережан од уво до уво“, рече таткото на жртвата, Михаил Поп. Патолозите откриле дека телото на 15-годишното момче било измачено.

Полицијата верува дека меѓу двајцата тинејџери дошло до расправија бидејќи Поп бил подобар од Турда во видеоиграта. Турда потоа го убодел со нож, по што Поп успеал да избега од собата, но Турда го стигнал и го бодел до смрт. На полициските фотографии се гледа дека куќата била полни со траги од крв.

Турда е син на богатиот руски претприемач Василиј. Семејството живее во Нижњаја Апша, едно од најбогатите села во Русија.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе