Во рамки на воена вежба

Руски стратегиски бомбардери распоредени во близина на Алјаска

Руската војска соопшти денес дека два стратегиски бомбардери опремени за носење нуклеарно оружје се испратени во областа Чукотка, во близина на Алјаска, во рамки на воздухопловна воена вежба.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека стратегиските бомбардери тупољев Ту-160 прелетале околу 7.000 километри од нивната база во близина на градот Саратов на југозападот на Русија во градот Анадир во областа Чукотка.

Руското министерство наведе дека тие бомбардери за првпат полетале за Чукотка која Беринговиот мореуз ја дели од Алјаска.

Во истата воздухопловна воена вежба учествувале и стратегиски бомбардери тупољев Ту-95, се наведува во соопштението.

Република Македонија е мала држава на Балканот чија основна цел е опстанокот во меѓународните односи и грижа за благосостојбата на сопствените граѓани.

повеќе

Заев побара од дипломатите да се воздржуваат од активности меѓу гласачите спроти референдумот, а онаа од поддржувачите не му пречи.

повеќе

Македонија по оваа авантура нема каде да се врати и единствениот пат по кој треба да тргне е патот на внатрешно реформирање и интраетничко помирување и обединување.

повеќе