Руски ракети минаа низ воздушниот простор на Молдавија, на разговор викнат рускиот амбасадор

Молдавија го повика на разговор рускиот амбасадор поради ракетите што поминале низ нејзиниот воздушен простор.

Фото: ЕПА

Молдавскиот министер за надворешни работи Нику Попеску напиша на Твитер дека го повикал рускиот амбасадор да објасни зошто три проектили лансирани од Црно Море кон Украина поминале низ воздушниот простор на Молдавија.

Денеска Русија истрела 75 проектили врз цели во Украина, откако еден ден претходно рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина за терористички напад на мостот што ги поврзува Русија и Крим.

Во нападите врз главниот град Киев и Лавов, Тернопил и Житомир на западот на Украина, Дњепар и Кременчук во централна Украина, Запорожје на југ и Харков на исток, оштетени се 11 инфраструктурни објекти, што може да предизвика прекин на електричната енергија, прекин на водоснабдувањето и комуникациски проблеми.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека главна цел на руските напади била енергетската инфраструктура на земјата, а втората цел биле луѓето.

Претседателот Зеленски рече дека Русија ги темпирала своите напади врз Украина во понеделникот за да нанесе најголеми можни човечки жртви и исто така ја гаѓала енергетската инфраструктура на земјата.

Тој рече дека во нападите биле користени ирански беспилотни летала Шахед. Украинската војска објави дека соборила 41 од 75 проектили. Најмалку осум лица загинаа, а 24 се ранети во утринското гранатирање на Киев.

Меѓу местата погодени од проектили во главниот град е и детско игралиште, објави на својот канал Телеграм советникот на Министерството за внатрешни работи Антон Герашченко.

Зеленски ја обвини Русија дека се обидува да ја збрише неговата земја „од лицето на земјата“.

„Тие се обидуваат да нѐ уништат и да нѐ избришат од лицето на земјата... да ги уништат нашите луѓе што спијат дома во градот Запорожје. Да ги убијат луѓето што одат на работа во Дњепар и Киев“, рече Зеленски на апликацијата за пораки Телеграм денеска.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека руските ракетни напади во понеделникот низ Украина покажале дека претседателот Владимир Путин е „терорист што разговара преку проектили“.

Украинското Министерство за одбрана најави одмазда за руските ракетни напади што утрово ги погодија градовите низ Украина.

Висок украински функционер изјави дека руските ракетни напади во понеделникот врз градовите низ цела Украина биле сигнал до цивилизираниот свет дека „руското прашање“ мора да се реши со сила.

„Кукавици што се борат против игралиштата, децата и луѓето“, напиша Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот, непосредно пред нови експлозии да го потресат главниот град по ракетните напади претходно во понеделникот.

Очевидци известија и за експлозии во рускиот град Белгород.

Белгород се наоѓа во близина на руско-украинската граница и недалеку од градот Харков.

Повикувајќи се на локалните власти, руската новинска агенција РИА новости објави дека имало експлозија на муниција на депонија во Белгород.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе