„Не заслужиле да живеат“

Руски пратеник предложи смртна казна за борците од Азов

„Тие не заслужуваат да живеат“, рече пратеникот Леонид Слуцки.

Фото: ЕПА

Руски пратеник што учествува на мировните преговори со Киев изјави дека Русија треба да размисли за смртна казна за, како што рече, националистичките борци од украинскиот полк Азов.

Во дебатата во долниот дом на рускиот парламент, откако борците во украинската фабрика за челик Азовстал се предадоа, пратеникот Леонид Слуцки рече дека иако Русија има мораториум на смртната казна, треба „внимателно да се размисли“ да се воведе смртна казна за борците во Азов, пренесува Ројтерс.

„Тие не заслужуваат да живеат по монструозните злосторства против човештвото што ги направија и кои постојано се вршат врз нашите затвореници“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе