Руски независен информативен сајт казнет со 14 илјади долари поради „воени лаги“

Московски суд ја казни Новое времја (Њу тајмс), независна веб-страница за вести, со вкупно 790.000 рубљи (повеќе од 14.000 долари) за објавување „лажни“ информации за војната во Украина, објави во средата Интерфакс.

Фото: ЕПА

Објавувањето информации спротивни на официјалниот наратив на Москва за нејзината инвазија на Украина, која таа ја нарекува „специјална воена операција“, е нелегално според законите усвоени набргу откако Кремљ испрати војници во својот западен сосед.

Московскиот окружен суд Симоновски го казни Новое времја по три точки за објавување „лаги“ за војна, изјави за Интерфакс адвокатот на весникот Леонид Соловјов.

Не се знае кои членови се поврзани со казните.

Истакнатиот адвокат за човекови права Павел Чиков рече дека казните произлегуваат од написите објавени по почетокот на војната на 24 февруари, но пред донесувањето на новите закони во почетокот на март.

Новое времја е руски неделен магазин што стана информативен онлајн-медиум.

Неговата главна уредничка, познатата независна новинарка Јевгенија Албац, се изјасни како невина по обвиненијата.

Албац претходно беше казнета со истото обвинение на 30 март и ѝ беше наредено да плати 120.000 рубли (2.191 долар).

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе