Руски научник што работел на вакцината против коронавирусот најден мртов

Познатиот руски молекуларен биолог Александар Саша Кагански (45) е најден мртов во Санкт Петербург.

Screenshot

Тој бил поврзан со Универзитетот во Единбург и е познат по работата против карциноми.

Животот го загубил во саботата кога паднал од прозорец на 14. кат на зграда, а телото на плочникот пред зградата го нашле соседите.

Кагански бил во долна облека и на телото имал рана.

Рускиот истражен кабинет отвори истрага за убиството на Кагански и уапсил осомничен 45-годишен маж, јавува ТАСС. Осомничениот наводно бил школски пријател на Кагански, а кажал дека биологот бил психички нестабилен пред смртта и дека се повредил со нож, јавува Москоу тајмс.

Кагански, според осомничениот, скокнал кога тој се обидел да му го земе ножот од рака. Полицијата верува дека тие двајца се степале пред Кагански да падне.

Кагански на Универзитетот во Единбург работел 13 години, до 2017.

Потоа бил директор на Центарот за геномска и регенеративна медицина при Федералниот универзитет во Владивосток, а продолжил и соработката со државна образовна установа. Работел и на развојот на вакцината против коронавирусот.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе